Οι συρμοί του μετρό θα τερματίζουν τα δρομολόγιά τους στον σταθμό «Μοναστηράκι». Η εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού, κατά τη διάρκεια της διακοπής λειτουργίας των παραπάνω σταθμών, θα γίνεται από την προσωρινή κυκλική λεωφορειακή γραμμή Χ50 «Στ. Σύνταγμα - Στ. Αιγάλεω» η οποία θα έχει αφετηρία την οδό Όθωνος στον δήμο Αθηναίων.
Η γραμμή θα πραγματοποιεί τις εξής στάσεις:
- «ΟΜΟΝΟΙΑ-ΜΕΝΑΝΔΡΟΥ» επί της Πειραιώς, μεταξύ Ζήνωνος και Μενάνδρου.
- «ΣΙΔΕΡΑ» επί της Ιεράς Οδού, μεταξύ Λεωνίδου και Μεγ. Αλεξάνδρου (εξυπηρέτηση σταθμού «ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ»).
- «ΑΜΑΞΟΣΤΑΣΙΟ ΔΗΜΟΥ» επί της Ιεράς Οδού, μεταξύ Εμ. Παππά και Νάξου (εξυπηρέτηση σταθμού «ΕΛΑΙΩΝΑΣ»).
- «ΣΜΥΡΝΗΣ» για επιβίβαση - αποβίβαση, επί της οδού Δημαρχείου, μεταξύ Σμύρνης και Ιεράς Οδού (εξυπηρέτηση σταθμού «ΑΙΓΑΛΕΩ»).
- «ΑΜΑΞΟΣΤΑΣΙΟ ΔΗΜΟΥ» επί της Ιεράς Οδού, μεταξύ εν. Νάξου και Εμ. Παππά (εξυπηρέτηση σταθμού «ΕΛΑΙΩΝΑΣ»).
- «ΣΙΔΕΡΑ» επί της Ιεράς Οδού, μεταξύ Τριπτολέμου και Ιάκχου (εξυπηρέτηση σταθμού «ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ»).
- «ΟΜΟΝΟΙΑ-ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ» επί της Πειραιώς, μεταξύ Γερανίου και Σωκράτους.
Στην κατεύθυνση από Αιγάλεω προς Σύνταγμα, το τελευταίο δρομολόγιο από τη στάση «ΣΜΥΡΝΗΣ» θα είναι στις 00:10 (πρωί Δευτέρας), ενώ στην κατεύθυνση από Σύνταγμα προς Αιγάλεω, το τελευταίο δρομολόγιο από την αφετηρία «Οδός Όθωνος» θα είναι στις 00:25 (πρωί Δευτέρας).