ΕΚΤΥΠΩΣΗ
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Αποχαιρέτησε με ψηλά το «κεφάλι» η Ελλάδα το Eurobasket 2022

23:49 - 13 Σεπ 2022 | Ειδήσεις
«Λύγισε» η μέχρι σήμερα αήττητη Εθνική μας Ομάδα καθώς έχασε με 107-96 από τη Γερμανία στα προημιτελικά του Eurobasket 2022, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει κάποιο μετάλλιο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε απέναντί της μια διαστημική Γερμανία που σάρωσε την ελληνική άμυνα με ραψωδία τριπόντων (17/31).

Οι Έλληνες διεθνείς πλην του Γιάννη Αντετοκούνμπο (31 πόντοι) και του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (21 πόντοι και εξαιρετικές άμυνες) ήταν απελπιστικά άστοχοι στα μακρινά σουτ και κακοί στην άμυνα. Η άθλια τρίτη περίοδος της Ελλάδας (10-26 επιμέρους σκορ) ουσιαστικά έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή του προημιτελικού.

Μάλιστα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε από τον αγώνα πέντε λεπτά πριν το τέλος αφού χρεώθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96

Οι συνθέσεις:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκόρντον Χέρμπερτ): Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3 (1), Ομπστ 19 (5), Σρέντερ 26 (3), Σένγκφελντερ, Τάις 13 (1), Τίμαν 10, Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (5), Βάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Αγραβάνης 7, Γιάννης Αντετοκούνμπο 31 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2, Ντόρσεϊ 13 (2), Λαρεντζάκης 18 (4), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1).

Τελευταία τροποποίηση στις 00:00 - 14 Σεπ 2022