ΕΚΤΥΠΩΣΗ
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ο Κενυάτης Κίπτο νικητής του 40ού Αυθεντικού Μαραθωνίου

13:40 - 12 Νοε 2023 | Ειδήσεις
Ο Κενυάτης Έντουιν Κίπροπ Κίπτο είναι ο νικητής του φετινού 40ού Αυθεντικού Μαραθώνιου δρόμου της Αθήνας που διεξήχθη την Κυριακή (12/11).

Ο Αφρικανός δρομέας έφτασε πρώτος στο Καλλιμάρμαρο, σημειώνοντας, μάλιστα, νέο ρεκόρ διαδρομής, καλύπτοντας την απόσταση σε 2 ώρες 10 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα και γνώρισε την αποθέωση από τις χιλιάδες κόσμου που βρέθηκε στο Καλλιμάρμαρο.

«Θέλω να ευχαριστήσω τους διοργανωτές που με κάλεσαν. Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένειά μου. Δεν ήμουν καλά προετοιμασμένος, δεν περίμενα να κάνω το ρεκόρ. Πίεσα πάρα πολύ και τα κατάφερα», δήλωσε ο νικητής.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Κιλίμο και στην τρίτη ο Κιτσάνα, ενώ πρώτος Έλληνας αθλητής και έτσι νικητής του Πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στο πλαίσιο του Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, ήταν ο Παναγιώτης Καραΐσκος με επίδοση 2:22.37.

Ο Χαράλαμπος Πιτσώλης τερμάτισε δεύτερος με χρόνο 2:23.34, ενώ τρίτος ήταν ο Γιώργος Μίνος με επίδοση 2:23.56.

Στις Γυναίκες, η Μαροκινή Σικάινα Αταμάνε έκανε την έκπληξη περνώντας πρώτη γραμμή του τερματισμού με χρόνο 2:31.52 και αφήνοντας δεύτερη την «χρυσή» Ολυμπιονίκη στο Τόκιο, την Κενυάτισσα Πέρες Γιέπτσιρτσιρ (2:32.19).

Τρίτη και ταυτόχρονα νικήτρια του Πανελλήνιου πρωταθλήματος ήταν η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Γκλόρια Πριβιλέτζιο, τερματίζοντας σε χρόνο 2:43.19.

Τελευταία τροποποίηση στις 13:51 - 12 Νοε 2023