ΕΚΤΥΠΩΣΗ
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ρεκόρ κόσμου και διαδρομής στον αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας

21:46 - 09 Νοε 2014 | Trends
Σε πανηγυρική ατμόσφαιρα, πραγματοποιήθηκε ο μεγάλος, κλασικός, αυθεντικός 32ος Μαραθώνιος της Αθήνας. Στη γραμμή της εκκίνησης στον Τύμβο του Μαραθώνα παρατάχτηκαν 13.000 αθλητές, αλλά στο πλάι τους έτρεξαν χιλιάδες απλοί άνθρωποι, όλων των ηλικιών που ευχαριστήθηκαν τη μοναδική εμπειρία.

Μεγάλος νικητής του Κλασικού Μαραθωνίου 2014, ο Φέλιξ Κάντι που τερμάτισε στο Καλλιμάρμαρο με ρεκόρ αγώνα! Ο σπουδαίος Κενυάτης δρομέας κάλυψε τη διαδρομή των 42 χλμ. σε  2:10:36.

Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο Ιταλός Στέφανο Μπαλντίνι, με χρόνο 2.10.55 που του είχε δώσει και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακού Αγώνες 2004 της Αθήνας!

Δεύτερος τερμάτισε ο Ράιμοντ Μπετ και τρίτος ο Τσομπέι. Ο περσινός νικητής του Μαραθωνίου, Χίλαρι Γέγκο τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε στον Μαραθώνιο ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο δυο ώρες και 25 λεπτά. Ο αθλητής από τον Βροντάδο Χίου, τερματίζει για 2η συνεχή χρονιά πρώτος μεταξύ των Ελλήνων, ενώ πίσω του ακολούθησε ο Δημήτρης Θεοδωράκος, αγκαλιά με την κόρη του, σε 2.29.58. Η τρίτη θέση έκλεισε με τον έμπειρο Γιώργο Καραβίδα (2.31.05). Τέταρτος ήταν ο Κώστας Πούλιος με 2.32.22. Ο Μιχάλης Παρμάκης δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη διαδρομή.

Για δεύτερη φορά στην καριέρα της, η Σοφία Ρήγα τερματίσει πρώτη την Αυθεντική διαδρομή. Η δρομέας του Ελευθέριου Βενιζέλου πέτυχε 2.45.38 και έδειξε σε καλή κατάσταση, ενώ δεύτερη πίσω της ήταν η περσινή νικήτρια Μάγδα Γαζέα με 2.46.39 και τρίτη η …πρωτάρα στο αγώνισμα Ουρανία Ρέμπουλη με 2.42.41.

Νικήτρια του αγώνα ήταν η Ναόμι Μάγιο με 2.41.06, δεύτερη η Νάνσι Ρότιχ με 2.41.06 και τρίτη η Λίναχ Τσίρτσιχ (2.42.41).

Τις απονομές των μεταλλίων έκανε η υπουργός Τουρισμού, Όλγα Κεφαλογιάννη.